Източвани ли са държавни пари от Центъра за социална рехабилитация и

...
Източвани ли са държавни пари от Центъра за социална рехабилитация и
Коментари Харесай

Малтретирани ли са деца с увреждания в социален център в Стара Загора?

Източвани ли са държавни пари от Центъра за обществена рехабилитация и интеграция на деца с увреждания в Стара Загора? Институцията се устоя с пари от страната, а общината превежда избрана сума всеки месец. Служители алармират, че през декември предходната година са получили едни пари, а в Национален осигурителен институт е била регистрирана друга сума – с към 400 лева разлика. Твърдят също, че подписите им са били фалшифицирани.

След като откриват това, подават сигнал в полицията. Образувано е досъдебно произвеждане по случая. Има и изказвания за принуждение, упражнявано върху децата.

Управителят на центъра Радка Дончева изяснява, че разликата в парите е отишла за заплащане на парно. Разследването ще откри дали е по този начин.

Всеки месец центърът се посещава от 40 деца с аутизъм. Управлява се от гражданско съдружие „ Алтернатива 55 ”. Издържа се с пари от страната. Тази година тя отпуска по 18 517 лева месечно, а Община Стара Загора ги изплаща. Общината също по този начин управлява активността на центъра.

В началото на 2024 година чиновници виждат, че са получили към 400 лева по-малко за декември предходната година от сумата, която шефката на центъра е отчела пред Национален осигурителен институт. Сигналът ни подава жена, която работи като психолог в центъра и желае да бъде анонимна.

„ Аз съм се разписала на ръка в края на декември против сумата от 1211 лева за приемане и застрахователен приход от 1656 лева В Национален осигурителен институт осигурителният ми приход е регистриран на 2051 лева И се оказа, че има съществено разминаване в границите на 500 лева ”, декларира пред Нова тв психоложката. Тя не знае къде отиват парите.

Служителката решила да ревизира на каква сума е била обезпечена през декември, тъй като в края на всяка година тя и сътрудниците ѝ получавали в допълнение трудово заплащане в границите на една минимална работна заплата.

„ Тази година шефката ни сподели, че ще получим частична минимална работна заплата. И в действителност, като счетох, открих, че тези 2051 лева, регистрирани в Национален осигурителен институт, са моята съществена заплата плюс цяла минимална работна заплата. На мен ми бяха дадени единствено 200 лева от горната страна върху главната ми заплата за декември, а е регистрирано, че са ми дадени 600 лева ”, изясни служителката.

Оказва се, че психоложката, която ни подава сигнала, не е единствената, получила по-малко пари за декември от регистрираните от шефката пред Национален осигурителен институт. Зорница Златева и Деляна Емануилова работят в центъра надлежно като ресурсен преподавател и психолог. Едната е там от седем месеца, а другата - от към шест години. И те като сътрудниците си получават заплата на ръка и всеки месец се подписват върху ведомост.

Златева изясни, че се е подписала под сумата от 1100 лв., а в Национален осигурителен институт е отчетен 1950 лева застрахователен приход. Служителите не били предизвестени за това, споделя още Златева. „ Останахме доста сюрпризирани ”, споделя учителката.

„ Всички сме наранени, ние го видяхме с очите си ”, добавя Емануилова.

Друга към този момент някогашна служителка твърди, че даже е била освободена от работа, откакто е подала сигнал в полицията.

„ Получих сумата от 665 лева Когато взех решение да си направя информация в Национален осигурителен институт, видях, че съм обезпечена на 1250 и няколко лв. ”, споделя Гълъбина. „ За месец декември аз взех единствено трудовото си заплащане, а в Национален осигурителен институт беше отразено, че съм взела и допълнително и съм платила налога върху него ”, споделя още тя.

Управителката на центъра Радка Дончева твърди, че се е наложило да ощети чиновниците си с към 400 лева на човек, с цел да заплати парното на постройката. Парите обаче щели да им бъдат върнати.

„ Има удържана сума за парно, което би трябвало да заплатим. Няма от кое място да се вземат парите, тъй като бюджетът е извънредно дребен - 14 000 лв. за 34 деца плюс цялата прехрана ”, казва Дончева. По думите ѝ другият вид е бил да редуцира двама души.

Служителите настояват, че като се изключи че са били ощетени с към 400 лева, се оказало, че се е появила и втора ведомост, върху която са били фалшифицирани подписите им. Подали са сигнал в Икономическа полиция в Стара Загора.

„ След като Икономическа полиция, Национална агенция за приходите и Инспекцията по труда пристигнаха на инспекция в центъра и иззеха документи, бяхме привикани в Икономическа полиция да проверим ведомостта. Там беше показана ведомост за декември, на която имаше по-високите суми, само че това не бяха нашите подписи. Значи е имало две ведомости ”, изяснява психоложката, поискала анонимност.

Златева и Емануилова също настояват, че подписите не са техните. Двете служителки споделят, че в сходна обстановка са изпаднали общо шестима души. Те нямат визия кой е направил измамата, а управителката отхвърля да каже. 

От полицията в Стара Загора обясниха, че с към 400 лева са били ощетени шестима от общо деветима чиновници в центъра. От Районната прокуратура в града допълват, че на 8 април тази година наблюдаващият прокурор е образувал досъдебно произвеждане за това, че „ през декември 2023 година в Стара Загора е бил погубен, прикрит или развален непознат документ за да се аргументи другиму щета или да набави за себе си или за другиго имотна полза – закононарушение по член 319 от Наказателния кодекс ”. Разследването е предоставено на проверяващ служител на реда при бранш „ Разследване ” към регионалната дирекция на Министерство на вътрешните работи в града.

Служителите описват още, че никой никога не е получавал фиш за работната си заплата. 

„ Откакто работя там, постоянно ми е било доста необичайно, че не ни издават фиш за работната заплата. Такъв съм желала неведнъж, не ми е издаван. Последно приказвах с шефката госпожа Дончева през декември, че оттук насетне желая фиш. Тя сподели: „ Добре ”. И след няколко дни на екипна среща сподели, че в случай че желаеме фишове, би трябвало заплатите да минат по банков път ”, сподели психоложка от центъра.

Обяснението на шефката за какво хората не са получавали фишове: „ Защото се изплащат в брой и не желаят да бъдат по карти. Самите чиновници не желаят да бъдат изплащани заплатите по карти ”, споделя Дончева. Твърди, че няколко пъти на екипни срещи е предложила заплатите да се изплащат по банков път.  

Служители отхвърлят да са ги питали за превеждане на заплатите им по банков път.

Друга дългогодишна някогашна служителка в центъра споделя, че е била включвана в разнообразни планове без да знае и надлежно без да получава спомагателните пари, които ѝ се поставят.

„ Това беше когато посещавахме парка Аязмото най-често, където децата спортуваха. Това се случваше в работно време. Ние на драго сърце приехме и участвахме с децата в най-различни игри. После разбрахме, че това е било план, в който ние сме били включени, а ние не сме получавали никакви хонорари за това нещо, дори не знаехме, че е план ”, споделя някогашна логопедка от центъра.

Анастасия Василева - шеф на сдружението „ Алтерантива 55 ”, което ръководи центъра за рехабилитация в телефонен диалог изясни, че не знае за разминаването в заплатите и това се е случило един единствен път.

От община Стара Загора, които превеждат парите на гражданското съдружие всеки месец и би трябвало да упражняват надзор върху активността му настояват, че в никакъв случай не са получавали сигнали или недоволства против центъра за деца с увреждания. Не били осведомени и в елементи със случая, в който шефката е дала по-малко пари на чиновниците си, в сравнение с е отчела пред Национален осигурителен институт.

„ В последна сметка ръководителят на услугата назначава, той си е шеф, ние не сме шеф ”, съобщи Павлина Делчева, зам.-кмет на община Стара Загора. „ Като обществена услуга те имат ангажимент да подават при нас доклади за заетостта, за издръжката си, годишни доклади, тъй че финансово ние си ги следим писмено и досега нямам данни за проблем в документите, нито в активността, нито недоволства от родители ”, каза Делчева.

Бивши и сегашни чиновници настояват, че са виждали представители на управлението да употребяват мощ против децата.

„ Чувал съм думи, че са малоумни, олигофрени, идиоти ”, споделя Станислав Станчев, някогашен ресурсен преподавател в центъра. „ Веднъж аз и една колежка работихме с дете. Но детето получи един тип рецесия - стартира да буйства, стартира да реве. Г-жа Дончева пристигна, хвана детето, раздруса го, удари му два шамара, стартира да го наскърбява. Това нещо няма по какъв начин да доближи до родителите, в случай че всеки от сътрудниците си мълчи, всеки от сътрудниците е бил застрашен, бил е под напън да си мълчи за тези неща. Родителите водят децата до центъра, при което ние ги поемаме ”, споделя още Станчев. „ Има деца, които не са вербални. И тя се възползва тъкмо от тези деца, които са невербални и няма по какъв начин да се оплачат на родителите си ”, споделя още той.

Психоложка от центъра удостоверява, че е виждала обстановки на принуждение. „ Доколкото ми е известно от страна на няколко родители е подаван сигнал до общината, само че оттова какво е казано, не мога да кажа ”, изясни тя. И други чиновници описват такива истории. 

От Агенция за качеството на обществените услуги, които също могат да ревизират този вид центрове обясниха, „ че от община Стара Загора не са ги уведомили, че услугата се извършва от този снабдител ”.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР